Z DZIECKIEM W GÓRY

Pokaż swoim dzieciom góry. Zacznij od najmłodszych lat.


 

Dzieci to nasze skarby, dlatego często obawiamy się zabierać je na wycieczki w góry, mając wyobrażenie, że górski teren jest nieosiągalny dla maluszków i niebezpieczny. Nie ograniczjmy się jednak, jest wiele szlaków i miejsc, do których spokojnie i bezpiecznie dotrzemy nawet z maluszkami i w pełni wykorzystamy czas urlopu. Góry nie są wyłacznie dla osób dorosłych, zaszczepienie w dzieciach miłosci do górsksich wypraw sprawi, że będa one potrafiły odpoczywać na łonie natury, ale też nauczą się ją szanować. Wysiłek fizyczny, jaki towarzyszy wędrówkom jest bardzo zdrowy a spędzanie czasu na swieżym powietrzu szczególnie w obecnych czasach pandemi jest niezwykle ważne. Podażając tym tropem i wychodza naprzeciw oczekiwaniom naszych Gosci postanowilismy stworzyć ten oto mini przewodnik dla Rodzin z dziećmi, które spedzając czas wakacyjny w naszym pensjonace chcieliby wykorzystać go w pełni i zwiedzić jak najwiecej dostepnych atrakcji i pieknych zakatków.

Poniższe propozycje podzieliliśmy na kategorie: spacery z wózkiem, wycieczki grskie, spacery piesze/kolejki

Spacery z wózkiem:

 • Bór na Czerwonem

Onok sportowego lotniska w Nowym targu znajduje sie ścieżka edukacyjno- przyrodnicza w Borze na Czerwonyem, po przejsciu której docieramy do platformy widokowej, z której możemy podziwiać panoramę Tatr i urokliwe torfowisko. jest to świetna trasa dla Rodzin z dziecmi w wózkach, ale także z pociechami, które same chodzą. Przejście trasy zajmuje około godziny, trasa jest płaska, nie jest wyboista, dlatego to dobry pomysł dla poczatkujacych wędrowców, którzy chcieliby pozwiedzać okolicę.

 • Velo Dunajec 

Najpiekniejsz trasa rowerowa w Małopolsce, świetnie przygotowana i stworzona dla wielbicieli rowerowego szaleństwa. Trasa to nie tylko sportowe wyzwanie, ale też malownicze krajobrazy Doliny Dunajca, przepiękna panorama na Tatry, Beskidy i Pieniny, które możemy podziwiac jadac z wózkiem. Na trasie punkty serwisowe i wypożyczalia rowerów, fotelików i wózków dla dzieci. Długość zaplanowanej trasy zależy od nas, trasa podzieloan jest bowiem na odcinki.

 • Pienińska droga - Szczwanica i Czerwony Klasztor

Trasę rozpoczynamy w Szczawnicy a przejście jej zajmuje około 4-5h. Można ją też przejechać na rowerze. Trasa jest płaska, bez większych nachyleń, spokojnie pokonamy ją wózkiem o większych kołach lub z małymi dziećmi. Po drodze znajdują sie miejsca na oodpoczynek jak schronisko PTTK Orlica, musimy być przygotowani na przekroczenie granicy ze Słowacją, dlatego należy pamietać o zabraniu stosownych dokumentów. Po słowackiej stronie wybieramy scieżkę dla pieszych lub rowerów i dalej nią podążając dochodzimy do malowniczje łąki skąd zobaczymy już Czerwony Klasztor. Powrót mozemy zaplanować tą samą trasą do Szczawnicy lub wybierając przepłyniecie Dunajcem, przystań flisacka znajduje sie przy Czerwonym Klasztorze i w Sromowcach Niżnych, możemy też przejść kładką pieszo-rowerową w Sromowchach Niżnych.

 • Kotelnica Białczańska

Dla szukających atrakcji blisko naszego pensjonatu polecamy spacer po Kotelnicy Białczańskiej, jest to trasa troszkę o podwyższonym stopniu trudności, ponieważ prowadzi w górę, jednak droga odpowiednia jest na spacer z wózkiem, można też zdecydować się na wyjście pieszo jedną z polnych tras, których początek znajdziemy przy kościele w Białce Tatrzańskiej, kolejna przy restauracji Litworowy Staw.

Wycieczki górskie:

 • Dolina Chochołowska

Najdłuższa i największa dolina, do tego bardzo szeroka a to sprawia, że idąc podziwiamy przepiękne krajobrazy. Przejscie trasy do schroniska zajmuje dorosłemu 2h, spokojnie można udać się tam na wycieczkę z dzieckiem od 3-4 lat. W większości trasa też nadaje się dla wózków z dużymi kołam, dolina jest długa jednak nie ma konieczności przejścia jej całej, można zawsze zawrócić przy którejś ze skalnych bram np. przy wywierzysku czy na Polanie pod Jaworki. Dolinę można też pokonać rowerem, jeśli nie zabraliśmy sowjego sprzętu przy wejściu wypożyczymy rower z dziecięcym fotelikiem.

 • Dolina Kościeliska

Również długa dolina, mierzy 9 km a słynie z niezrównanego piękna tamtejszych skał. Droga jest łagodna i można ją pokonać wózkiem na dużych kołach. 3-4 latek również da radę ją przejsc, oczywiście z wiekszą ilością postojów, które pozwolą na wnikliwe ponzawnie jej piękna, na końcu wędrówki czeka na nas schronisko na Hali Ornak.

 • Dolina Strążyska 

Jedna z krótszych dolinek, ale nie mniej urokliwa i klimatyczna, prowadzi przez nią szlak na Giewont, przejscie dolinki do schroniska zajmuje ok 45min. Droga nie jest bardzo wyboista a szlak nadaje się na wycieczke z 4-5 latkiem, który będzie z ochotą pokonywał liczne mostki na Strażyskim Potok. Z Polany Strążyskiej prawie na wyciagnięcie ręki podziwiamy Giewont a po odpoczynku możemy jeszcze zwiedzić atrakcję doliny - wysoki na 23m wodospad Siklawica.

 • Rusinowa Polana 

Wycieczkę rozpoczynamy na Wierchu Poroniec, szlak mierzy 3,5 km i pokonujemy go w ok 1h jako dorosły, trasa nie jest stroma, teren raczej płaski, wędrujemy w ceniu jednak droga jest raczej kamienista, dlatego pokonanie jej z wózkiem stanowi wyzwanie i moe być mało komfortowe, łatwość trasy sprawia, że możemy się na nią udać z 3-4 latkiem. Niedaleko Rusinowej Polany znajduje sie Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej - Królowej Tart na Wiktorówkach - również miejsce warte odwiedzenia. Z Polany Rusinowej rozposciera sie jeden z najpięknieszych widoków na Tatry.

 • Kalatówki/Murowaniec

Trasa krótka, ale lekko pod górkę, odpowiednia już dla dzieci od 3 latek, wycieczke rozpoczynamy w Kuźnicach, skąd kamienistą szeroką scieżką prowadzi nas droga Brata Alberta na Polanę Kalatówki. Latem możemy tam spotkać wypas owiec i poobserwować wagoniki kolejki na Kasprowy Wierch.

W Kuźnicach rozpocząć też możemy wycieczke na halę Gąsienicową i do schroniska Murowaniec, trasa nie jest długa mierzy 5km, pocztkowo lekko stroma i kamienista a potem po wyjsciu z lasu zachwycajaca pieknem krajobrazu tatrzańskiego. Trasę bez trudu pokona 4-5 latek lub mniejsze dziecko w nosidełku a przejscie jej zajmie ok 3h.

 • Turbacz

Najwyższy szczyt Gorc to świetny pomysł na wycieczkę jednodniową lub z noclegiem w schronisku. Na szczyt prowadzi parę szlaków, najbardziej optymalny żółty z Nowego targu Osiedle Oleksówki. Droga jest kamienista a 3-4 latek pokona ją w swoim tempie

Spacery piesze/kolejki

 • Scieżka w koronach drzew 

Spacer rozpoczynamy z Bachledowej Doliny, ścieżka jest łagodna, nie ma dużego nachylenia i spokojnie pokonamy ją z wózkiem. Trasa ma długosc 1234 m a po drodze spotkamy tablice edukacyjne, przystanki sprawnościowe ( zabezpieczone), taras widokowy oraz plac zabaw. 

 • Kolejka na Kasprowy Wierch

Z Kuźnic można wyjechać na ten niezwykle popularny szczyt polskiich tatr. Kolejką gondolową wjeżdżamy na szczyt, gdzie możemy troszkę pospacerować z wózkiem i podziwiać panoramę Tatr.

 • Gubałówka

W samym cenrum Zakopanego, 5 min drogi od słynnego deptaku Krupówek znajduje się stancja kolei liniowo-terenowej - Gubałówki. Wjazd na górę zajmuje pare minut a na szczycie możemy spacerować i delektować się pięknym widokiem na Tatry i całe Zakopane.

 • Palenica

Ze Szczawnicy możemy wyjechać na szczyt Małych Pienin Palenicę dzięki kolei krzesełkowej. Wycieczka odpowiednia jest dla dzieci, które zasiądą już do krzesełek, jednak w około stacji znajdują się scieżki do spacerowania, z którch można skorzystac będąc z wózkiem.

 

Nasze nagrody