Wycieczki na Słowację

Aktywny wypoczynek u naszych sąsiadów


Białka Tatrzańska leży niecałe 12 kilometrów od granicy ze Słowacją. Po drugiej stronie Tatr jest wiele atrakcji dla osób ceniących aktywny wypoczynek. Za naszą południową granicą jest wiele cennych historycznych zabudowań oraz miejsc, w których przeplata się wspólna historia Polski oraz Słowacji. Poniżej zapraszamy do zapoznania się z propozycjami wycieczek.

ŚCIEŻKA KORONAMI DRZEW

Białka→Bukowina→Jurgów→Zdiar→Bachledova Dolina

Ścieżka w Koronach Drzew znajduje się w samym sercu gatunkowo zróżnicowanego lasu Pienińskiego Parku Narodowego. Zwiedzającym będą mieli okazję zobaczyć wyjątkowość natury Magury Spiskiej oraz panoramę Tatr w całej okazałości (od Tatr Bielskich poprzez Tatry Wysokie do Tatr Zachodnich), jak również regiony Podtatrza – Orwę, Podhale, Spisz i Liptów.

Trasa o długości ponad 600 m przeprowadzi zwiedzających przez las, w którym znajduje się dużo różnych niespodzianek i ciekawostek.

POPRADZKIE JEZIORO

Białka→Jurgów→Wysokie Tatry

Nad brzegiem jeziora stoją schronisko nad Popradzkim Stawem oraz Schronisko Majlátha. Wczesną jesienią odbywają się co roku nad stawem obchody święta THS, z tej okazji na zboczach Osterwy odbywają się pokazy umiejętności ratowników.

Wokół jeziora prowadzi ścieżka turystyczna o długości 1,3 km. Prowadzi ona również do Tatrzańskiego Cmentarza Symbolicznego pod Osterwą.

Do Popradzkiego Stawu dozwolony jest dojazd rowerem drogą dojazdową do schroniska od Drogi Wolności.

ZABYTKI SŁOWACKIEGO SPISZA 

Białka→Spiska Biała→Kieżmark- perła Tatr, zwiedzisz drewniany kościół partykularny (UNESCO), Bazylikę, Kościół św. Krzyża oraz XV w. Zamek Kieżmarski – jedyny w pełni zachowany zamek na Spiszu→Spiska Kapituła- możesz zwiedzić późnoromańską katedrę św. Marcina z XIII w. (UNESCO). Po drodze zobaczysz kopy trawertynowe→Zamek Spiski- największy XII w. kompleks ruin zamkowych w Europie Środkowej (UNESCO) w którym zwiedzisz muzeum poświęcone m.in. broni średniowiecznej →Lewocza– miasto nazywane najjaśniejszym klejnotem w spiskiej koronie z pięknym Starym Miastem, zwiedzisz kościół Św. Jakuba, –w którym znajduje się najwyższy na świecie drewniany ołtarz gotycki wyrzeźbiony przez ucznia Wita Stwosza.

ZABYTKI SŁOWACKIEGO SPISZA II

Białka→Rużbachy-zobaczysz Kráter- największe jezioro trawertynowe na Słowacji → Zamek w Starej Lubowni (XIV w.) zwiedzisz ciekawe wnętrza i zrekonstruowane pomieszczenia dawnej siedziby polskich starostów spiskich, z tarasu widokowego wieży gotyckiej zobaczysz piękny widok na Tatry i Trzy Korony. Na pewno spodoba Ci się występ sokolników, będziesz miał możliwość zrobienia sobie zdjęcia z sokołem na ręku. Będziesz mógł również zwiedzić znajdujący się obok Skansen, gdzie znajduje się drewniana cerkiew z cennym ikonostasem→Czerwony Klasztor (XIV w.) zobaczysz wybitne dzieła księgarskie:  pierwszy w historii słownik łacińsko-słowacki, przekład Pisma Świętego na język słowacki oraz zielnik→Rafting pontonami- przeżyjesz niesamowitą przygodę na wodach Dunajca (100% bezpieczeństwa!)→Szczawnica- spędzisz czas wolny w centrum uzdrowiska pienińskiego.

SŁOWACKI RAJ

Białka→Poprad→Dobszyńska Jaskinia Lodowa (UNESCO)- zwiedzisz niesamowitą, skutą lodem jaskinię podziwiając lodowe stalagmity, słupy, i wodospady, a nawet wykute w lodzie korytarze →Słowacki Raj- Przełom Hornadu lub Sucha Bela- jeżeli jesteś średniozaawansowanym, sprawnym turystą przeżyjesz prawdziwą przygodę przechodząc najpiękniejszą trasę parku idąc kilkukilometrowym kanionem, pokonując stalowe stopnie, drewniane kładki, wiszące mosty, wspinając się wzdłuż wodospadów po drabinach i łańcuchach, aż nie dojdziesz do polany Klasztorisko- tam odpoczniesz podziwiając panoramę Tatr i zobaczysz ruiny klasztoru kartuzjańskiego z przełomu XVI w.

WYSOKIE TATRY

Białka → Tatrzańska Łomnica, możesz wyjechać kolejką gondolową do Skalnatego Plesa (1751 m n.m.p.), na Łomnicką Przełęcz (2190 m n.p.m.) lub na Łomnicki Szczyt (drugi co do wysokości wierzchołek tatrzański- 2634 m n.p.m.)→Strbskie Pleso- przespacerujesz się dookoła drugiego co wielkości tatrzańskiego jeziora podziwiając fenomenalną panoramę Tatr Wysokich, lub spojrzysz na jezioro z góry wyjeżdżając koleją na Solisko czy skacząc na bungee.

JANOSIKOWY SZLAK

Białka→Dolny Kubin →Terchova – zwiedzisz miejscowość narodzin zbójnika Janosika, oraz muzeum poświęcone jego osobie→Dolina Vratna – wjedziesz kolejką gondolową na Chleb (1520 m n.p.m.), jeżeli chcesz, wejdziesz na największy szczyt pasma Małej Fatry- Wielki Krywań (1709 m n.p.m.)  skąd rozciąga się widok na pasmo Tatr Wysokich, Zachodnich i  Niżnych, oraz Małej i Wielkiej Fatry.

TATRALANDIA

Tatralandia to największy całoroczny park wodny w centralnej Europie, posiada odkrytą letnią część oraz zadaszoną część funkcjonującą przez cały rok. Jeśli raz tu przyjedziecie to na pewno będziecie wracać. Położony wśród pięknych gór, na północnym brzegu sztucznego jeziora Liptowska Mara, z widokiem na Zachodnie Tatry. Sercem Aquaparku Tatralandia jest źródło wody termalnej, wypływającej z głębokości ponad 2500 m, o temperaturze 60,7°C. Lecznicza woda termalna wypełniająca baseny, należy do wyjątkowych wód na Liptowie. Jej częścią składową są wody morza z okresu paleolitu, które znajdowało się na terenie Liptowskiej Kotliny już przed 40 milionami lat. Woda mineralna w Tatralandii działa leczniczo na układ ruchowy i oddechowy.

NA DESZCZOWE DNI - DOOKOŁA TATR

Białka→Liptowski Mikułasz→ jedna z najpiękniejszych w Europie Demianowska Jaskinia Wolności (UNESCO)→ Orawski Zamek (XIII w.) największy zamek na Słowacji, wzniesiony na 112 m skale → Tvardosin→ Trstena →Sucha Hora → Zakopane - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach → Sromowce.

Nasze nagrody